Nobel Barış Ödülü bu yıl Çinli insan hakları savunucusu Liu Xiaobo’ya verildi.

Çin ödülün Liu’ya verilmesine tepki göstererek, “Nobel Komitesi bir suçluyu ödüllendirdi” dedi. Dünya Liu’ya verilen ödülü konuşurken, o barış ödülüne layık görüldüğünü hala bilmiyor. Karısı yarın kendisini ziyaret ettiğinde, ödül aldığını söyleyecek.

Nobel Komitesi’nden yapılan açıklamada, Liu’nun “Çin’de temel in san hakları uğruna verdiği uzun ve şiddet içermeyen mücadele” için bu ödüle layık görüldüğü belirtildi.

Komite başkanı Thorbjoern Jagland ödül konuşmasında, “Norveç Nobel Komitesi uzun bir süredir insan hakları ve barış olduğuna inanmaktadır. Bu haklar Alfred Nobel’in vasiyetinde bahsettiği ‘uluslararası kardeşlik’ için bir önkoşuldur” dedi.

ÇİN’DEN NORVEÇ BÜYÜKELÇİSİNE NOTA

Norveç, Pekin büyükelçilerinin, 2010 Nobel Barış Ödülü’nün Çinli muhalif siyasetçi Liu Şiaobo’ya verilmesini protesto için Çin Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığını açıkladı.

Norveç Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “Resmi olarak görüşlerini paylaşmak, görüş ayrılıklarını ve protestolarını iletmek istediler” dedi.

Ödül ile 10 milyon İsveç kronu (1.5 milyon dolar), 10 Aralık tarihinde Oslo’da takdim edilecek.

HAVEL VE TUTU ADAY GÖSTERDİ

Václav Havel ve Desmond Tutu gibi önde gelen barış aktivistleri tarafından aday gösterilen Liu’nun hapse atılmasındaki gerekçe, Çin’de demokratik reformlar yapılması yönünde çağrıda bulunan ünlü Sözleşme 08’in yazarlarından biri olması.

Sözleşme 08, 1977 yılında başta Havel’in liderliğini yaptığı bir grubun hazırladığı Sözleşme 77’den esinlenilerek yazılmıştı.

Nobel Barış Ödülü’ne geçtiğimiz yıl ABD Başkanı Barack Obama layık görülmüş, komitenin bu kararı büyük tepki görmüştü.