Danışmanlık hizmeti verdiğimiz kişilerin en çok yakındıkları nokta; etraflarında tam anlamıyla güvenebilecekleri bir bilgisayarcı olmaması. Bilgisayar ve parçalarını satın alırken veya tamir ettirirken tek düşündükleri şey ne yazık ki kandırılacakları oluyor.
 
Bunun en büyük sebebi; insanların bilgisayar konusunda pek bilgiye sahip olmamaları yüzünden, önlerine konan bir sürü garip terim ve yanlarında yazan korkutucu fiyatların anormal gelmesi oluyor. Oradan buradan duyduğunuz kötü hikayeler de cabası tabi. Eğer danışabileceğiniz bir tanıdığınız da yoksa (ya da bu tanıdığınız aslında danışılabilecek sağlıklı bilgiye sahip değilse) paranoya yapmanız çok doğal oluyor ve iki ayağınız bir pabuca giriyor.
 
Aslında sitemizin görevi de sizlerin bu tip konulardaki şüphelerinizi minimuma indirmek ve istediğiniz takdirde ihtiyacınız olan hizmeti ayağınıza kadar getirmek. Ancak sizi tamamen devreden çıkartmak gibi ütopik bir düşüncemiz olmadığı için tüm tecrübe ve bilgimizi de sizlerle paylaşıyoruz. Böylece birçok konuda "bilen kişi" konumuna geliyorsunuz.
 
Lafı fazla uzatmaya gerek yok, bu yazımızın konusu "Kötü Bilgisayarcı". Sizlere, paranoya yapmanıza neden olan kötü bilgisayarcıların numaralarını anlatıyoruz. Bunların hepsi tecrübelerle de kanıtlanmış olaylardır. Kandırılmanızı engellemek bizim asli görevimiz, umarız faydalı olabiliriz...
 
Numara 1 : Bilgisayarcıya gittiğinizde hangi parçaları (marka, model) alacağınızı bildirirsiniz ya da bilgisayarcınız size tavsiyelerde bulunur ve size bu parçaları içeren bir bilgisayar için fiyat teklifi verilir. Daha sonra siz bilgisayarınızı büyük bir hevesle alır evinize gidersiniz ancak içine sizin istediğiniz parçalardan daha ucuz ve kalitesiz olanlarının doldurulmuş olduğundan haberiniz bile olmaz. Hatta bazı bilgisayarcılar bu bilgisayarın arkasına, açılmasını engelleyen bir de garanti etiketi yapıştırırlar ve açılması halinde garanti kapsamı dışında kalacağı söylenir, böylece açıp kontrol de edemezsiniz.
 
Numara 2 : Tam olarak nereden geldikleri belli olmayan bazı çalıntı bilgisayar parçaları piyasada dolaşıyor. Bunlar el altından küçük bilgisayarcılara (biz bunlara köşe başı bilgisayarcıları diyoruz) satılıyorlar ve fiyatları çok uygun olduğu için hayatta kalma mücadelesi veren küçük bilgisayarcılar bu parçaları kullanmakta bir sakınca görmüyorlar. Bu şekilde size verdikleri fiyatı oldukça düşük tutabiliyorlar. Sizin ise çalıntı bir mal almanız bir kenara, güvenilirliği konusunda da hiçbir garantiniz olmuyor.
 
Numara 3 : Hiç kar etmeden ya da aşırı düşük karlar ile (sadece $1 gibi) satış yapıyorlar. Satılan bu ürünlerde en ufak bir sorun olduğunda ise garanti kapsamında olduğu için aldığınız firmaya gitmek zorunda kalıyorsunuz ve işte burada sizden daha önce almadıkları paraları almaya başlıyorlar. $30 ile $100 arasında değişen Teknik Servis ücreti ile karşılaştığınızda bir şey söyleyemiyorsunuz çünkü aldığınız cevap onların fiyatlarının bu olduğu oluyor. Unutmadan, bu yazdığımız rakamlara bozulan parçaların fiyatları dahil değil! İşte ağlarına düştünüz...
 
Numara 4 : Bilgisayar içerisine zamanla sorun çıkartabilecek bazı parçalar koyuyorlar. Ya da zaten sorunlu olup da sizin normal kullanımda hemen fark edemeyeceğiniz bazı parçalar koyuyorlar. Bunlar uzun süre sonra ortaya çıkınca kendinizin sorumlu olduğunuzu düşündüğünüz için gerekli teknik servis ve parça ücretini hiç şüphelenmeden ödüyorsunuz.
 
Numara 5 : Birçok bilgisayarcının en büyük kaçamak noktası elektrik sorunlarıdır. Türkiye'deki elektrik hatları gerçekten de hassas elektronik parçalar için öldürücü denebilecek bazı iniş çıkışlarıyla ünlüdür. Ancak kendisi sorunlu olan bazı parçalarda bile suçu sizin elektrik hatlarınıza atarlar ve bu parçanın ücretini ödemek zorunda kalırsınız. Neden? Çünkü maalesef elektrik sorunlarından dolayı oluşan bozulmalar garanti kapsamı dışıdır!
 
Numara 6 : Bilgisayarınızda bir sorun olur, bilgisayarcınıza götürürsünüz. Aynı bazı araba tamircilerinin yaptıklarını yaparlar. Şurası da bozuktu, burası da bozuktu şeklinde size uzun bir liste çıkartırlar. Çok bilgili biri değilseniz tek yapabileceğiniz karşınızdaki insana güvenerek bunların ücretini ödemektir. Bunlardan bazıları o kadar kötü tamircilerdir ki, verdiğiniz bilgisayardaki sorunları çözmek yerine artırırlar. Basit bir sorun için gidilen bilgisayarcıdan makinesini paramparça bir şekilde alan çok insan tanıyoruz.
 
Numara 7 : Fiyat listelerine aslında stoklarında olmayan ama çekici özelliği olan (yeni model, çok ucuz gibi) birkaç malzeme yazarlar. Bunları alabileceğinizi umarak firmanın bir bayisine ya da kendisine gidersiniz ve aldığınız cevap "Stoklarda kalmamış, size şunu verelim" olur. Zaten oraya kadar giderek değerli vaktinizi ve paranızı harcadığınız için daha fazla araştırmaya haklı olarak üşenirsiniz ve önerdikleri ürünü alırsınız. Henüz icat edilmemiş bazı ürünlerin bile listelerde görüldüğüne şahit olmuşuzdur :)
 
Numara 8 : %100 güvenli bir ürün hiçbir zaman mümkün değildir. Bazı ürünler sorunlu çıkarlar ve güvenilir firmalar bunları ıskartaya çıkartırlar, yani defolu olduğunu belirtip bir kenara ayırırlar. Bazı küçük firmalar bu defolu malzemelerin içindeki sorunsuz parçaları kullanmak amacıyla ucuza satın alırlar ancak eğer parçadaki sorunlar hemen fark edilemeyecek düzeyde ise sorumsuzca bunu yeni ürünmüş gibi size satarlar.
 
Numara 9 : Şimdi anlatacağımızı numara olarak değil işkence çektirmek olarak tanımlayabiliriz. Bilgisayarı almadan önce size kral - kraliçe gibi davranırlar. Her türlü ihtiyacınızla ilgileniyormuş gibi yaparlar, size mükemmel şeyler anlatarak sanki ürünü değil de tüm firmayı satın alıyormuşsunuz hissini uyandırırlar. Daha sonra mı ne olur? En ufak bir sorununuz olduğunda size artık bir köle gibi davranırlar. Olan biten tüm kötü olayların sorumluluğunu sizin üzerinize atarlar ve sorununuzu çözmeleri iyi ihtimalle 10 gün kadar sürer. Bazen telefonlarınıza cevap verecek birini dahi bulamazsınız ya da bulduğunuz bir kişiye nasıl oluyorsa bir daha hiç ulaşamazsınız.
 
SONUÇ
 
Yukarıda yazanları okuyarak bütün bilgisayarcıları günah keçisi yapmanın hiçbir anlamı yok. Sonuçta onlara hepimizin ihtiyacı var. Sadece bu işten anladığını zannederek ve büyük paralar kazanma hevesiyle ufak bir dükkan açan herkese güvenmemeniz gerektiğini bilmeniz gerekiyor. Hatta bazı çok büyük firmalara bile! Bu sektördeki kar payları gerçekten çok düşüktür ve bu sebeple kazançlarını artırabilmek için en küçüğünden en büyüğüne birçok bilgisayarcı kendine has yöntemler kullanırlar. Bu yöntemler doğal olarak her zaman sizi mutlu edecek yöntemler değildir. Bir ürün aldığınızda ürünün ayrıntılı marka ve modelini gösterir faturayı alınız. Bu faturayı hem garanti süresince ve garanti bitiminden sonra da makul bir süre saklayınız. Bazı cihazların yedek parçaları kolay bulunabilmesi için tam bilgiye ihtiyaç duyulmaktadır...
 
Şu gerçeği hiç unutmayın :
az para = az hizmet
 
Önemli olan çoğu kez ne kadar para vereceğiniz değil, verdiğiniz paranın karşılığını alıp almadığınızdır. Hem çok para alıp hem de hizmet vermeyenleri ise Allah'a havale ediyoruz.