Genel Kaynak

Genel Kaynak her şey burada.

‘Çanakkale Savaşı’

ÇANAKKALE SAVAŞLARININ ÖNEMİ VE BİLİNMEYEN YÖNLERİ

ÇANAKKALE SAVAŞLARININ ÖNEMİ VE BİLİNMEYEN YÖNLERİ ÇANAKKALE Deniz Zaferi’nin yıl dönümü nedeniyle Boğaz ve Garnizon Komutanlığı’nca `Çanakkale Savaşları’ konulu konferans düzenlendi. Konferansta, Çanakkale deniz ve kara savaşları süresince uygulanan ve dünya savaş tarihine `ilk’ olarak geçen, ancak fazla bilinmeyen savaş taktikleri anlatıldı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Süleyman Demirel Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe, Çanakkale Boğaz ve […]

ÇANAKKALE SAVAŞLARININ ÖNEMİ VE BİLİNMEYEN YÖNLERİ için yorumlar kapalı

ÇANAKKALE ZAFERİ KONUŞMA METNİ

ÇANAKKALE ZAFERİ KONUŞMA METNİ Sevgili Arkadaşlar! Çanakkale Savaşları, yüzyılımızın en büyük savaşlarından birisidir. Birinci Dünya Savaşı’nı galip bitirmek isteyen düşman devletler, gemileriyle Çanakkale Boğazını geçip İstanbul’u almak istiyorlardı. Osmanlı ordusu, İngiliz ve Fransız donanmalarına karşı Çanakkale Boğazı’nda aylar süren bir dizi deniz ve kara savaşı yapmıştır.

1 Yorum var

18 MART ÇANAKKALE

18 MART ÇANAKKALE Bulutlar sarmıştı her yanı, Kapkara bir geceydi, Yağmur,bardaktan boşalırcasına, Sağnak gibi yağıyordu, Yedi düvelin gemilerinden yükselen, Top,tüfek sesleri,

18 MART ÇANAKKALE için yorumlar kapalı

IKI DAMLA GÖZYASI

IKI DAMLA GÖZYASI ——————————————————————————– Zarife Tugçe USLU* “Çanakkale içinde vurdular beni Ölmeden mezara koydular beni…” Radyodan bu dizeler hüzünlü ezgilerle yükselmeye başladığında, Selda, babaannesi ile sohbet etmekteydi. Babaannesi aslında babasının babaannesiydi. Seksen dört yaşında olmasına rağmen gayet dinçti. Ak örtüsü altındaki beyaz uzun saçlarını örer, arkasında tek bir topuz hâline getirirdi. Elleri ve yüzü ihtiyarlığın […]

IKI DAMLA GÖZYASI için yorumlar kapalı

ÇANAKKALE KAHRAMANI SEYİT ONBAŞI

ÇANAKKALE KAHRAMANI SEYİT ONBAŞI Seyit Onbaşı, 1889 yılının Eylül ayında Havran İlçesi Çamlık (Manastır) köyünde dünyaya geldi. Babasının adı Abdurrahman, annesinin ki Emine idi.

ÇANAKKALE KAHRAMANI SEYİT ONBAŞI için yorumlar kapalı

ÇANAKKALE DESTANI

ÇANAKKALE DESTANI Bir destan yazılmıştı, Çanakkale isminde, Bin dokuz yüz on beşin, Mart’ın on sekizinde. O bir destan değildi, masal sayılır destan, Ölüm kalım savaşı, kurtuluştu kaostan. Bu savaş milletimin, varlık yokluk savaşı, Savaşan Mehmetçiğin, koltuğundaydı başı.

ÇANAKKALE DESTANI için yorumlar kapalı

MEHMETÇİK ÇANAKKALEDE

MEHMETÇİK ÇANAKKALEDE Şahittir boğazın iki yakası, Cihandan hesabı sordu Mehmetçik. Sırla dolu,binbir ibret vakası, Kanıyla,canıyla vardı Mehmetçik.

MEHMETÇİK ÇANAKKALEDE için yorumlar kapalı

ÇANAKKALE

ÇANAKKALE Gün geçmiş,yıl geçmiş ne yazar. Her karış torağında bin,şehit bir mezar. Yeryüzünde yaşadıkça,tek dişi canavar. Türk milleti aynı destanı yine yazar.

ÇANAKKALE için yorumlar kapalı

ÇANAKKALEDE OTUZBİN ŞEHİT

ÇANAKKALEDE OTUZBİN ŞEHİT Çanakkalede otuzbin şehit, Hepsi bir birbirinden yiğit, Bundan sonrasını tarihler yazar, Çanakkale de analar ağlar.

ÇANAKKALEDE OTUZBİN ŞEHİT için yorumlar kapalı