Genel Kaynak

Genel Kaynak her şey burada.

Ekim, 2010

BADEMCİK VE GENİZ ETİ

BADEMCİK VE GENİZ ETİ Bademcik (Tonsil) ve geniz eti (Adenoid) olarak isimlendirilen dokular lenfoid hücrelerden oluşmuştur. Lenfosit yapımında rolü vardır. Yeni doğanda anneden geçen immünglobulinler nedeniyle küçüktürler. 4-5 yaşlarda daha sık olmak üzere enfeksiyonlara bağlı olarak büyürler. İleri yaşlarda küçülme eğilimi gösterirler. Geniz etinin büyük olması burundan solunuma engel oluşturur. Ayrıca kulak ve sinüslerin boşalımını […]

BADEMCİK VE GENİZ ETİ için yorumlar kapalı

NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜNÜ KAZANAN BELLİ OLDU

Nobel Barış Ödülü bu yıl Çinli insan hakları savunucusu Liu Xiaobo’ya verildi. Çin ödülün Liu’ya verilmesine tepki göstererek, “Nobel Komitesi bir suçluyu ödüllendirdi” dedi. Dünya Liu’ya verilen ödülü konuşurken, o barış ödülüne layık görüldüğünü hala bilmiyor. Karısı yarın kendisini ziyaret ettiğinde, ödül aldığını söyleyecek.

NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜNÜ KAZANAN BELLİ OLDU için yorumlar kapalı

ELİF ŞAFAK’LA ROPÖRTAJ

Elif Şafak’la Çok İlginç Bir Ropörtaj Röportaj: Ayşe Arman/Hürriyet Tekne kitabımdı: “Baba ve Piç.” Elif Şafak. Son zamanlarda okuduğum en baba kitaptı. Bir Ermeni ve Türk ailenin iç içe geçmiş öykülerini anlatıyordu. Beni derinden sarstı. Hiç bitmesin istedim. Yaşamımı bir müddet daha o karakterlerle sürdürmek istedim. Hatırlar mısınız, Muson Düğünü diye bir film vardı, bir […]

ELİF ŞAFAK’LA ROPÖRTAJ için yorumlar kapalı

MEVLANA HAKKINDA YAZI

Mevlana: Astrolojik bir portre Not: Bu sunum ilk kez Melbourne, Avustralya’da 16. FAA Konferansında sunuldu. İngilizce metinden Türkçe’ye çeviridir. Mevlana’ya ait rektifikasyon çalışması yazara aittir ve referans gösterilmeden kullanılamaz.

1 Yorum var

NOBEL FİZİK ÖDÜLÜ KAZANANLAR BELLİ OLDU

Nobel Fizik Ödülü Kazananlar Belli Oldu Nobel Fizik Ödülü Rus kökenli Hollanda vatandaşı Andre Geim ile Rusya ve İngiltere vatandaşlığı bulunan Konstantin Novoselov kazandı. Nobel Fizik ödülünü kazanan bilim adamlarına ilişkin ayrıntılı bilgi ise şöyle:

NOBEL FİZİK ÖDÜLÜ KAZANANLAR BELLİ OLDU için yorumlar kapalı

YUNUS EMRE HAKKINDA BİLGİLER

Halk Şairleri Yunus Emre (1238-1320) Türk, şair. Anadolu’da tasavvuf akımının ve Türkçe şiirin öncüsüdür. İnsan sevgisine dayanan bir görüşü geliştirmiştir. Yaşamı konusunda yeterli bilgi olmadığı gibi onunla ilgili kaynaklarda anlatılanlar da birbirini tutmaz. Nerede, hangi yılda doğduğu kesinlikle bilinmiyor.

YUNUS EMRE HAKKINDA BİLGİLER için yorumlar kapalı

NE KUŞ, NE BÖCEK

NE KUŞ, NE BÖCEK Kuşsunuz diyorlar, çocuklarım, Bir kuşsunuz diyorlar size Sığınacak kol arayan Konacak dal arayan Bir yavru kuş, türkülerde.

NE KUŞ, NE BÖCEK için yorumlar kapalı

2010 Nobel Tıp Ödülü

2010 Nobel Tıp Ödülü Dünyada ilk tüp bebek uygulamasını gerçekleştiren ‘tüp bebeğin babası’ İngiliz bilim adamı Prof. Dr. Robert Edwards, 2010 Nobel Tıp Ödülü’ne layık görüldü.

2010 Nobel Tıp Ödülü için yorumlar kapalı