Dünyada ilk tüp bebek uygulamasını gerçekleştiren ‘tüp bebeğin babası’ İngiliz bilim adamı Prof. Dr. Robert Edwards, 2010 Nobel Tıp Ödülü’ne layık görüldü.

Robert Edwards, tüp bebek tedavileri için tıp dilinde vücut dışında döllenme anlamına gelen “in vitro fertilizasyon” (IVF) çalışmaları nedeniyle 2010 Nobel Tıp Ödülü’ne sahip oldu.

Ödül komitesinden yapılan açıklamada, eski Cambridge Üniversitesi profesörü ve araştırmacılarından 85 yaşındaki fizyolog Edwards’a, ayrıca 1.5 milyon dolar yani yaklaşık olarak 2.170.00 TL para ödülü verileceği belirtildi.

Profesör Edwards, 2001 yılında Tıp Araştırmaları Dalında Albert Lasker Ödülü’ne layık görülmüştü.

Ona “deli” diyorlardı

2010 Nobel Tıp Ödülü’ne layık görülen “tüpbebeğin babası” İngiliz Prof. Dr. Robert G. Edwards’ın, geçmişte “deli” olarak nitelendirildiği belirtildi.

Fransız haber ajansı AFP, 85 yaşındaki Edwards’ın, “çok yorgun olduğu için” ödülü kazanmasına ilişkin açıklama yapmadığını belirterek, birkaç yıl önce İsveç haber ajansı TT’ye verdiği demeci yayımladı.

TT’ye verdiği demeçte Edwards, tüp bebek uygulamasıyla ilgili olarak, kendisine “deli” dediklerini ifade ediyor. Edwards, “Kimse etik yönden riske girmek istemiyor. Bana, tüp bebeklerin normal olmayacağını söylemişlerdi” ifadesini kullanıyor.

Profesör Edwards ile 1960larda birlikte çalışan, CambridgeÜniversitesi’nden Profesör Martin Johnson da AFP’ye yaptığı açıklamada, Edwards’ın bu ödüle layık olduğunu ancak ödülün bu kadar geç verilmesine şaşırdığını söyledi.

Nobel Tıp Ödülü’nü kazanan 30. İngiliz olan Edwards’ın “sıradışı ve herzaman iyimser” olduğunu söyleyen Johnson, yıllarca süren eleştirilere rağmen “tüp bebeğin babasının” çalışmalarına ısrarla devam ettiğini, jinekolojiyi modern çağa taşıdığını vurguladı.

Son 10 yılın kazananları

Nobel Tıp Ödülünü, 2001’den bu yana kazananların listesi şöyle:

2009: Avustralyalı Elizabeth Blackburn, Amerikalı Carol Greider ve Jack Szostak
2008: Alman Harald zur Hausen, Fransız Barre-Sinoussi ve Luc Montagnier
2007: Amerikalı Mario Capecchi ve Oliver Smithies ile İngiliz Martin Evans
2006: Amerikalı Andrew Z. Fire ve Craig C. Mello
2005: Avustralyalı Barry J. Marshall ve J. Robin Warren
2004: Amerikalı Richard Axel ve Linda B. Buck
2003: Amerikalı Paul C. Lauterbur ve İngiliz Peter Mansfield
2002: İngiliz Sydney Brenner ve John E. Sulston ile Amerikalı H. Robert Horvitz
2001: Amerikalı Leland H. Hartwell ile İngiliz R. Timothy Hunt ve Paul M. Nurse